Beskrivelse
Tør, delikat, rund og med friske nuancer af modne frugt. Eftersmagen er lang, mineralsk og meget liflig.
Producenten
Jean-Claude Boisset grundlagde sit vinhus i Gevrey-Chambertin i begyndelse af 1960’erne. Senere flytter Jean-Claude Boisset sit firma til Nuits-St.-Georges, hvor det bliver indrettet i et tidligere nonnekloster. Her, midt i smukke og fredfyldte omgivelser, har man bevaret vinhusets oprindelige dyder: Stil, finesse og elegance, som Jean-Claude Boissets vine i dag er kendt for.
I 2002 blev en af Bourgognes mest anerkendte, unge vinmagere ansat hos Jean-Claude Boisset: Grégory Patriat. Han havde indtil da arbejdet for Hospices de Beaune, Domaine Germain i Chorey-lès-Beaune og hos Lalou-Bize-Leroy i Vosne-Romanée (Domaine Leroy) og anses i dag som en af de absolut bedste vinmagere i Bourgogne. Hans opgave var ikke kun at få firmaet på rette køl igen, efter en periode med svingende kvaliteter i 80’erne og 90’erne, men samtidigt at højne kvalitetsniveauet så meget, at man kunne indtage en plads iblandt de ypperste producenter i Bourgogne. Hans filosofi hviler på, at vinen laves lige så meget på vinmarkerne som i kælderen, og han fordeler derfor sin tid mellem marker og kælder.
Gregory Patriat bruger udelukkende druernes naturlige gærceller og laver sin vin uden tilsætning af enzymer eller tannin, som det ellers er sædvane i dag hos de fleste i Bourgogne. Vinene aftappes alle i kælderen – uden, eller med en ganske let filtrering.
Distriktet
Bourgogne området leverer i dag nogle af de allerbedste vine fra Frankrig både i hvid og rød. I de fleste tilfælde er navnet nok til at tænde julelys i vinelskeres øjne. Historisk set omfatter Bourgogne også Chablis, Macon og Beaujolais.
Kører man sydpå ad Route Nationale 74 fra Dijon til Beaune, skal man se både til højre og venstre. Til højre ligger de kendte kommunevine som Gevrey-Chambertin og Chambolle-Musigny. Her er priserne høje selv hos de små vinbønder. Til venstre ligger der marker, der må nøjes med Appellation Bourgogne Contrôllée, til priser der er mere overkommelige.
Vinen
Bourgogne Chardonnay “Les Ursulines” laves på Chardonnay druer som kommer fra 4 af Bourgognes områder: Yonne (Chablis) mod nordvest, med friske, frugtrige og mineralske vine, Côte d’Or længere mod syd, med rundere og dybere vine, Côte Chalonnaise med aromatiske og umiddelbare vine og til sidst, længst mod syd, Macon-området, hvor vinene er meget karakterfulde og har god struktur. Disse forskellige oprindelser giver mulighed, afhængigt af årgangens stil, at sammensætte de rette cuveer for at opnå harmoniske vine.
Druerne høstes når de er optimalt modne i små ventilerede kasser og bliver sorteret på sorteringsbord ved ankomsten til kælderen. Vinen bliver lavet efter Bourgognes gamle producenters devise: “For at lave gode vine, behøver man bare at presse druerne og putte mosten på fad”. Druerne bliver skånsom presset og vinen bliver vinificeret på træfade (228 l.), hvor kun 10% af dem er lavet af nyt træ. Gæringen, malolaktisk gæring og modningen varer i alt 14 måneder. Vinen bliver aftappet med en meget let filtrering.
Bourgogne Chardonnay “Les Ursulines” har en blank, gylden farve med grønligt skær. I duften har vinen god frugtaroma, renhed og finesse, med toner af hvide blomster. Smagen er tør, delikat, rund og med friske nuancer af modne frugt. Eftersmagen er lang, mineralsk og meget liflig. Den er perfekt i sin ungdom men vil også kunne modnes i 4-6 år.